HÍREINK

5 táplálkozási tipp a zavartalan szoptatásért

A szoptatás augusztusi világhetének idei jelmondata: “A szoptatás védelme közös felelősségünk”. Bár a szoptatás az édesanya feladata, ahhoz, hogy ez örömteli és zavartalan legyen, igazi csapatmunka kell; segítség, támogató környezet és persze megfelelő információ. Táplálkozási tanácsainkkal mi most a helyes étrend kialakításában szeretnénk segíteni.

Az ajánlások szerint 6 hónapos korig az anyatej a kisbaba tökéletes és egyetlen tápláléka. Az anyatej pont a megfelelő arányban tartalmaz szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket, vitaminokat, ásványi és egyéb anyagokat, így biztosítva a kicsi számára az optimális fejlődést és növekedést. Az már egy bonyolultabb kérdés, hogy mit és mennyit egyen az édesanya a szoptatás időszakában.

1. Étkezz változatosan!

Nincs szükség szigorú étrendi szabályok betartására a szoptatás alatt, hiszen a szervezetünk csodálatos módon gondoskodik arról, hogy az anyatej tápanyag-összetétele a csecsemő számára mindig ideális maradjon. Érdemes azonban minél változatosabban étkezni, és az étel mennyisége mellett a minőségre is odafigyelni, tápanyaghiány esetén ugyanis a szervezet a saját tartalékait használja fel az anyatej előállításakor. Kerüljön a tányérra minél több teljes értékű fehérjében gazdag élelmiszer, például fehér húsok, halak, tejtermékek, tojás, sok friss, szezonális zöldség és gyümölcs. A szoptatás alatt részesítsük előnyben a magas rosttartalmú, B-vitaminban gazdag teljes kiőrlésű gabonaféléket, a növényi zsiradékokat, ízesítésnek használjunk zöldfűszereket és kevés jódozott sót!

2. Egyél rendszeresen!

Ha kizárólagosan szoptatod a kicsit, akkor az energiaszükségleted 600-700 kalóriával növekszik. Pótlás vagy hozzátáplálás mellett, részleges szoptatás esetén pedig naponta körülbelül 500 kalóriatöbblettel kell számolnod. Oszd 4-5 alkalomra a napi étkezést! Szoptatás idején felejtsd el a drasztikus fogyókúrát, mert napi 1 800 kalóriánál kevesebb energiabevitel és heti fél kg-nál jelentősebb fogyás már negatív hatással lehet a tejtermelésre. Ha gyors súlyvesztés következik be, a zsírszövetekben tárolt méreganyagok felszabadulnak, és koncentrációjuk megnő az anyatejben.

3. Figyelj a folyadékfogyasztásra!

Ne feledd, ha szoptatod a kicsit, akkor szervezeted folyadékigénye is megnő. Az ajánlott napi folyadékmennyiség 2-3 liter, ami ideális esetben csap- vagy ásványvíz, gyümölcstea, frissen facsart gyümölcs-, zöldséglé, de kiváló folyadékpótló lehet egy tányér zöldségleves is. Az alkoholról, a pasztörizálatlan tejről és a nagy mennyiségű kávéról viszont érdemes lemondanod. Koffeinből az elfogyasztott mennyiség 0,5%-a jut át az anyatejbe. Napi 1-2 csésze kávé általában nem okoz gondot, de vedd számításba, hogy a kávén kívül más ételek, italok – például a csokoládé, a kóla, a fekete tea – is tartalmaznak koffeint.

4. Töltsd fel a vitamin- és ásványi anyag raktáraidat!

Néhány vitaminból és ásványi anyagból akár 30-100%-kal többre tart igényt a szervezeted a szoptatás időszakában. Ilyen például az A-, a C-, a D-vitamin, a folsav, az ásványi anyagok közül pedig a kalcium, a magnézium, a foszfor, a jód és a cink is. A szükségleted szoptatás alatt például jódból 30%-kal, vasból 33%-kal, folsavból 50%-kal, cinkből pedig 57%-kal magasabb. A baba agya intenzív fejlődésen megy keresztül az első 6 hónapban, az anyatejben található DHA (omega-3 zsírsav) pedig kiemelten fontos szerepet játszik ebben a folyamatban. Mivel omega-3 zsírsavat a szervezetünk nem képes előállítani, így kívülről tudod azt pótolni, például úgy, hogy lazacot, heringet, chia magot vagy spenótot fogyasztasz.

5. Ha fáj a pocak, vezess étkezési naplót!

Bár nincs rá tudományos indok, sokan lemondanak bizonyos élelmiszerekről, például a tejről, fokhagymáról, gombáról, brokkoliról, a „k” betűs, puffasztónak titulált zöldségekről vagy az értékes, fehérjében gazdag hüvelyesekről a szoptatás alatt. Az, hogy gondot okoz-e valamilyen elfogyasztott étel vagy ital a babánál, kizárólag egyéni érzékenységen múlik. Ha a picinél hasfájást, bőrelváltozást vagy allergiás reakciót tapasztalsz, sokat segít az étkezési napló. A napló alapján azonosíthatod a gyanús alapanyagot vagy összetevőt, de fordulj kezelőorvosodhoz, amennyiben nem vagy biztos, vagy a tünetek nem javulnak. Ezt hagyd ki az étrendedből legalább 14-21 napon át, és nézd meg, tapasztalsz-e javulást! Az érzékenység néhány hónap múlva általában csökken, a babád féléves kora körül már elég érett ahhoz, hogy – szakemberrel konzultálva – megpróbáld visszavezetni az étrendedbe a korábban gondot okozó ételtípust.